EYLÜL

Yeni Eğitim Yılı Hayırlı Olsun

EYLÜL

Adına şiirler, şarkılar yazılacak kadar güzel bir aydır eylül. Sonbahar mevsiminin ilk ayı olması dolayısıyla ne yazın kavurucu sıcaklarını, ne de kışın sert rüzgarlarını içinde barındırır. Kendine has ılık ve güzel yüzünü gösterir.

Bereketli hasatların mutlulukla toplandığı, yavrularını büyüten kuşların özgür uçuşlar yaptığı bu güzel ayda, pazarlarda bir canlılık başlar. Okullar açılmadan günler önce başlayan hazırlıklar, yeni eğitim yılına ilginin gereğidir.

Yaz tatilinde farklı yerlere dağılan çocuklar, eylül ayı gelince mahallelerinde buluşurlar. Geçmişte oynanan oyunların yerini çoğunlukla internet oyunları almış olsa da, bir araya geldiklerinde, kendilerine bir oyun dünyası kurduklarını görürsünüz. Gerçek dünyaları olan oyunlar sayesinde dostluk, arkadaşlık, yardımlaşma duygularını geliştirdiklerini bilirsiniz.

Çocuklar sabah erkenden bir heyecanla çantalarını hazırlayıp, sevinçle okullara koşuyorlar. Onların sevgiyle koştukları okul dışında kaç yer sayabiliriz?

Bu sevgi insanlığın doğuşuyla başlayan öğrenme ihtiyacından doğmaktadır. Öğrenme ihtiyacını her koşulda karşılayan eğitimciler, emeklerini sınır tanımadan sunmaktadırlar.

Okullarımız çocuklara doğruluğu, yardımlaşmayı, kardeşliği öğretiyor.  Kabiliyetleri sayesinde keşfedilmemiş sesleri, renkleri ortaya çıkarabilen öğrenciler, yetenekleriyle gelişiyorlar.

Çocukları okullara çeken tatlı anılar her yıl eylül ayında tekrar canlanıyor ve okul özleniyorsa, ortada güzel şeyler vardır. Bu güzel şeyler yaz aylarında bile eğitim yılının hazırlıklarını yapan eğitimcilerin katkılarıyla olmaktadır.

Cevat ULU

Bu yazı Şiir Kitabı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.